Nowy Uchwyt z odciągiem xFUME TIG Zobacz większe

Tylko online

Uchwyt z odciągiem xFUME TIG

Nowy produkt

Niezawodny odciąg punktowy do usuwania wysoce szkodliwego dymu spawalniczego

Spawanie metodą TIG uchodzi za metodę niemalże bezdymną. W przeciwieństwie do spawania metodami MIG lub MAG w procesie tym powstaje zauważalnie mniej widocznego dymu spawalniczego – lecz to tylko pozory: Powstające w procesie gazy spawalnicze są zazwyczaj niewidoczne, ale tym bardziej niebezpieczne, jeśli będą wdychane.

Metoda TIG często znajduje zastosowanie podczas prac spawalniczych, w których obok jakości nacisk kładzie się przede wszystkim na wygląd spoiny. Materiały spawane metodą TIG to np. stal szlachetna, wysokostopowa lub aluminium, które zachwycają wyglądem jeśli zostaną czysto i równo zespawane. Jednak w procesie ich spawania uwalniane są dymy spawalnicze zawierające trujące cząsteczki, które w większości są niewidoczne gołym okiem, ale przez to nie są wcale mniej niebezpieczne. Jeżeli są one wdychane, mogą prowadzić do poważnych i trwałych konsekwencji zdrowotnych, jak np. do pylicy aluminiowej lub w najgorszym wypadku do nowotworu dróg oddechowych. Niewidoczny dym spawalniczy jest zatem nadal obecny i musi być najlepiej bezpośrednio przy procesie wychwytywany i odprowadzany, zanim w ogóle będzie mógł się przedostać do otoczenia i układu oddechowego. Chłodzone powietrzem lub wodą uchwyty spawalnicze z odciągiem serii xFUME® TIG to odpowiedź ABICOR BINZEL. Zaprojektowane specjalnie na potrzeby spawania metodą TIG, wychwytują one dym spawalniczy bezpośrednio w miejscu jego powstawania i zapobiegają możliwości wdychania toksycznych gazów.

Więcej szczegółów

 • Uchwyty spawalnicze z odciągiem serii xFUME® TIG sprawdzają się idealnie w połączeniu z mobilnym urządzeniem odciągowym od ABICOR BINZEL, jak np. FES-200 W3 lub FEC W3. Oba urządzenia wyposażone są dodatkowo w filtr klasy W3 do zastosowań przy stali stopowej z dodatkiem niklu lub chromu (stal wysokostopowa z udziałem stopu niklu ≥ 30 %) i gwarantują niezawodny odciąg wysoce szkodliwych gazów spawalniczych. Naturalnie uchwyty z odciągiem xFUME® TIG mogą być także bezproblemowo podłączone do innych modeli sprzętu od ABICOR BINZEL lub do urządzeń odciągowych innych producentów, jak również do jednostek odciągowych bez dopuszczenia W3.

  xFUME® TIG: Odciąg gazów spawalniczych w miejscu ich powstawania

  Wytyczne dla przedsiębiorstw zatrudniających spawaczy są surowe. Wymogi dotyczące zapewnienia zdrowego środowiska pracy wymagają dalszych rozwiązań technicznych. Opracowane przez ABICOR BINZEL uchwyty spawalnicze z odciągiem gazów serii xFUME® TIG, chłodzone cieczą lub powietrzem, do zastosowań przy spawaniu metodą TIG z punktowym odciągiem dymów, w niczym nie odbiegają od swoich kolegów używanych przy spawaniu metodą MIG lub MAG, jak xFUME® COMPACT czy uchwyty serii xFUME® PRO.

  Odciąg dymów przy spawaniu metodą TIG, mimo niewielkich ilości powstającego dymu, jest tak samo ważny jak odciąg w przypadku spawania metodą MIG lub MAG. Oba uchwyty spawalnicze serii xFUME® TIG od ABICOR BINZEL to lekkie, poręczne palniki z odciągiem gazów, które w połączeniu z mobilnym urządzeniem odciągowym usuwają i filtrują szkodliwe dla zdrowia gazy w miejscu ich powstawania. Urządzenia odciągowe z filtrem klasy W3 przefiltrowane powietrze mogą oddawać bezpośrednio do otoczenia. Urządzenia odciągowe FES-200 W3 oraz FEC W3 posiadają takie filtry i wraz z uchwytem  xFUME® TIG tworzą idealnie dopasowane do siebie rozwiązania odciągowe.

  Odciąg punktowy w połączeniu z urządzeniem odciągowym realizowany jest w oparciu o technologię wysokiej próżni. Przy dużym podciśnieniu ma tutaj miejsce niewielki przepływ objętościowy przy równocześnie dużej prędkości przepływu zasysanych gazów. Uwalniany w trakcie spawania dym spawalniczy zostaje wychwycony przez specjalną dyszę odciągową znajdującą się z przodu palnika TIG, czyli bezpośrednio w miejscu jego powstawania. Następnie dym odprowadzany jest do mobilnej jednostki odciągowej, gdzie przechodzi przez filtr klasy W3, na którym osadzają się szkodliwe cząsteczki stałe. Oczyszczone w ten sposób powietrze oddawane jest z powrotem do otoczenia.

  Dane techniczne

  Typ:xFUME® TIG 150xFUME® TIG 260 WxFUME® TIG 300 W
  Rodzaj chłodzenia:chłodzenie powietrzemchłodzenie ciecząchłodzenie cieczą
  Obciążalność (A)   
  DC:150260300
  AC:105185210
  Cykl pracy (%):35100100
  Ø elektrody (mm):1,0 - 2,41,0 - 3,21,0 - 3,2
  Strumień powietrza m3/h   
  Dysza odciągowa:14,814,814,8
  Złączka:28,923,726,7

11 inne w tej kategorii: